• about19

Kuinka käyttää lähetin-vastaanotinta optisessa kuidussa

Valokuitulähetin-vastaanottimilla voidaan helposti integroida kuparipohjaisia ​​kaapelointijärjestelmiä kuituoptisiin kaapelijärjestelmiin, mikä on vahvaa joustavuutta ja korkeaa kustannustehokkuutta.Tyypillisesti ne voivat muuntaa sähköiset signaalit optisiksi signaaleiksi (ja päinvastoin) lähetysetäisyyksien pidentämiseksi.Joten kuinka käyttää kuituoptisia lähetin-vastaanottimia verkossa ja liittää ne oikein verkkolaitteisiin, kuten kytkimiin, optisiin moduuleihin jne.?Tämä artikkeli käsittelee sitä sinulle yksityiskohtaisesti.
Kuinka käyttää kuituoptisia lähetin-vastaanottimia?
Nykyään kuituoptisia lähetin-vastaanottimia on käytetty laajalti eri teollisuudenaloilla, mukaan lukien turvallisuuden valvonta, yritysverkot, kampuksen LAN-verkot jne. Optiset lähetin-vastaanottimet ovat pieniä ja vievät vähän tilaa, joten ne sopivat ihanteellisesti käytettäväksi johtokaapeissa, koteloissa jne. tilaa on rajoitetusti.Vaikka kuituoptisten lähetin-vastaanottimien sovellusympäristöt ovat erilaisia, kytkentätavat ovat olennaisesti samat.Seuraavassa kuvataan kuituoptisten lähetin-vastaanottimien yleisiä liitäntämenetelmiä.
Käytä yksin
Tyypillisesti kuituoptisia lähetin-vastaanottimia käytetään pareittain verkossa, mutta joskus niitä käytetään yksittäin yhdistämään kuparikaapelointi kuituoptisiin laitteisiin.Kuten alla olevasta kuvasta näkyy, valokuitulähetin-vastaanotinta, jossa on 1 SFP-portti ja 1 RJ45-portti, käytetään kahden Ethernet-kytkimen yhdistämiseen.Kuituoptisen lähetin-vastaanottimen SFP-porttia käytetään kytkemiseen kytkimen A SFP-porttiin. , RJ45-porttia käytetään kytkimen B sähköporttiin. Kytkentätapa on seuraava:
1. Liitä kytkimen B RJ45-portti optiseen kaapeliin UTP-kaapelilla (verkkokaapeli Cat5:n yläpuolella).
kytketty kuitulähetin-vastaanottimen sähköporttiin.
2. Aseta optinen SFP-moduuli optisen lähetin-vastaanottimen SFP-porttiin ja aseta sitten toinen optinen SFP-moduuli.
Moduuli työnnetään kytkimen A SFP-porttiin.
3. Aseta optinen kuitujumpperi optiseen lähetin-vastaanottimeen ja SFP-optiseen moduuliin kytkimessä A.
Paria kuituoptista lähetin-vastaanotinta käytetään yleensä yhdistämään kaksi kuparikaapelointiin perustuvaa verkkolaitetta yhteen lähetysetäisyyden pidentämiseksi.Tämä on myös yleinen skenaario valokuitulähetin-vastaanottimien käyttämiselle verkossa.Vaiheet kuinka käyttää valokuitulähetin-vastaanotinta verkkokytkimien, optisten moduulien, kuituliitosjohtojen ja kuparikaapeleiden kanssa ovat seuraavat:
1. Liitä UTP-kaapelilla (verkkokaapeli Cat5:n yläpuolella) kytkimen A sähköportti vasemmalla olevaan valokuituun.
kytketty lähettimen RJ45-porttiin.
2. Aseta yksi optinen SFP-moduuli vasemman optisen lähetin-vastaanottimen SFP-porttiin ja aseta sitten toinen
Optinen SFP-moduuli työnnetään oikealla olevan optisen lähetin-vastaanottimen SFP-porttiin.
3. Liitä kaksi kuituoptista lähetin-vastaanotinta kuitujuoksulla.
4. Yhdistä oikealla olevan optisen lähetin-vastaanottimen RJ45-portti kytkimen B sähköporttiin UTP-kaapelilla.
Huomautus: Useimmat optiset moduulit ovat hot-swap-vaihtokelpoisia, joten optista lähetin-vastaanotinta ei tarvitse sammuttaa, kun optinen moduuli asetetaan vastaavaan porttiin.On kuitenkin huomioitava, että optista moduulia irrotettaessa on ensin irrotettava kuitujuoksu;kuitu jumpperi asetetaan sen jälkeen, kun optinen moduuli on asetettu optiseen lähetin-vastaanottimeen.
Kuituoptisten lähetin-vastaanottimien käyttöä koskevat varotoimet
Optiset lähetin-vastaanottimet ovat plug-and-play-laitteita, ja niiden liittämisessä muihin verkkolaitteisiin on silti otettava huomioon joitakin tekijöitä.Kuituoptisen lähetin-vastaanottimen asentamiseen on parasta valita tasainen, turvallinen paikka, ja kuituoptisen lähetin-vastaanottimen ympärille on myös jätettävä tilaa ilmanvaihtoa varten.
Optisiin lähetin-vastaanottimiin asetettujen optisten moduulien aallonpituuksien tulee olla samat.Toisin sanoen, jos valokuitulähetin-vastaanottimen toisessa päässä olevan optisen moduulin aallonpituus on 1310 nm tai 850 nm, optisen moduulin aallonpituuden tulisi olla myös valokuitulähetin-vastaanottimen toisessa päässä.Samalla myös optisen lähetin-vastaanottimen ja optisen moduulin nopeuden tulee olla sama: gigabitin optista moduulia tulee käyttää yhdessä gigabitin optisen lähetin-vastaanottimen kanssa.Tämän lisäksi pareittain käytettävien kuituoptisten lähetin-vastaanottimien optisten moduulien tyypin tulisi olla myös sama.
Kuituoptiseen lähetin-vastaanottimeen asetetun hyppyjohtimen on vastattava kuituoptisen lähetin-vastaanottimen porttia.Yleensä SC-kuituoptista hyppyjohdinta käytetään kytkemään kuituoptinen lähetin-vastaanotin SC-porttiin, kun taas LC-kuituoptinen hyppyjohdin on asetettava SFP/SFP+-portteihin.
On tarpeen varmistaa, tukeeko kuituoptinen lähetin-vastaanotin full-duplex- vai half-duplex-lähetystä.Jos full-duplex-toimintoa tukeva kuituoptinen lähetin-vastaanotin liitetään half-duplex-tilaa tukevaan kytkimeen tai keskittimeen, se aiheuttaa vakavan pakettihäviön.
Kuituoptisen lähetin-vastaanottimen käyttölämpötila on pidettävä sopivalla alueella, muuten kuituoptinen lähetin-vastaanotin ei toimi.Parametrit voivat vaihdella eri kuituoptisten lähetin-vastaanottimien toimittajilla.
Kuinka korjata ja ratkaista kuituoptisen lähetin-vastaanottimen vikoja?
Kuituoptisten lähetin-vastaanottimien käyttö on hyvin yksinkertaista.Kun kuituoptiset lähetin-vastaanottimet liitetään verkkoon, jos ne eivät toimi normaalisti, tarvitaan vianetsintä, joka voidaan poistaa ja ratkaista seuraavista kuudesta näkökulmasta:
1. Virran merkkivalo ei pala, eikä optinen lähetin-vastaanotin voi olla yhteydessä toisiinsa.
Ratkaisu:
Varmista, että virtajohto on kytketty kuituoptisen lähetin-vastaanottimen takana olevaan virtaliittimeen.
Liitä muut laitteet pistorasiaan ja tarkista, että pistorasiassa on virtaa.
Kokeile toista samantyyppistä virtalähdettä, joka sopii kuituoptiseen lähetin-vastaanottimeen.
Tarkista, että virtalähteen jännite on normaalialueella.
2. Optisen lähetin-vastaanottimen SYS-merkkivalo ei syty.
Ratkaisu:
Yleensä kuituoptisen lähetin-vastaanottimen palamaton SYS-valo osoittaa, että laitteen sisäiset komponentit ovat vaurioituneet tai eivät toimi kunnolla.Voit yrittää käynnistää laitteen uudelleen.Jos virtalähde ei toimi, ota yhteyttä toimittajaan saadaksesi apua.
3. Optisen lähetin-vastaanottimen SYS-merkkivalo vilkkuu jatkuvasti.
Ratkaisu:
Koneessa on tapahtunut virhe.Voit yrittää käynnistää laitteen uudelleen.Jos tämä ei auta, irrota ja asenna SFP-optinen moduuli uudelleen tai kokeile korvaavaa optista SFP-moduulia.Tai tarkista, vastaako optinen SFP-moduuli optista lähetin-vastaanotinta.
4. Optisen lähetin-vastaanottimen RJ45-portin ja päätelaitteen välinen verkko on hidas.
Ratkaisu:
Kuituoptisen lähetin-vastaanottimen portin ja päätelaitteen portin välillä voi olla duplex-moodin yhteensopimattomuus.Tämä tapahtuu, kun automaattisesti neuvoteltua RJ45-porttia käytetään yhteyden muodostamiseen laitteeseen, jonka kiinteä kaksipuolinen tila on full duplex.Säädä tässä tapauksessa vain päätelaitteen portin ja kuituoptisen lähetin-vastaanottimen duplex-tilaa niin, että molemmat portit käyttävät samaa duplex-tilaa.
5. Kuituoptiseen lähetin-vastaanottimeen kytkettyjen laitteiden välillä ei ole yhteyttä.
Ratkaisu:
Kuitujumpparin TX- ja RX-päät ovat päinvastaiset tai RJ45-porttia ei ole kytketty laitteen oikeaan porttiin (huomio suorakaapelin ja ristikkäiskaapelin liitäntätapa).
6. On ja off -ilmiö
Ratkaisu:
Voi olla, että optisen polun vaimennus on liian suuri.Tällä hetkellä optista tehomittaria voidaan käyttää vastaanottopään optisen tehon mittaamiseen.Jos se on lähellä vastaanottoherkkyysaluetta, voidaan periaatteessa päätellä, että optinen polku on viallinen alueella 1-2 dB.
Voi olla, että optiseen lähetin-vastaanottimeen kytketty kytkin on viallinen.Vaihda tällä hetkellä kytkin PC:hen, toisin sanoen kaksi optista lähetin-vastaanotinta on kytketty suoraan tietokoneeseen ja molemmista päistä pingoidaan.
Se voi olla kuituoptisen lähetin-vastaanottimen vika.Tällä hetkellä voit liittää kuituoptisen lähetin-vastaanottimen molemmat päät tietokoneeseen (ei kytkimen kautta).Kun molemmilla päillä ei ole ongelmia PING:n kanssa, siirrä suuri tiedosto (100M) tai enemmän toisesta päästä toiseen ja tarkkaile sitä.Jos nopeus on erittäin hidas (alle 200M tiedostoja lähetetään yli 15 minuuttia), voidaan periaatteessa päätellä, että valokuitulähetin-vastaanotin on viallinen.
Tee yhteenveto
Optisia lähetin-vastaanottimia voidaan joustavasti ottaa käyttöön eri verkkoympäristöissä, mutta niiden liitäntätavat ovat periaatteessa samat.Yllä olevat yhteystavat, varotoimet ja ratkaisut yleisiin vioihin ovat vain viittauksia valokuitulähetin-vastaanottimien käyttöön verkossasi.Jos kyseessä on ratkaisematon vika, ota yhteyttä toimittajaan saadaksesi ammattimaista teknistä tukea.


Postitusaika: 17.3.2022